Çorum Mercek Haber

“Deli Dumrul hesabını kabul etmiyoruz”

“Deli Dumrul hesabını kabul etmiyoruz”

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) Çorum İl Temsilcisi Hayati Çam, hükümetin çalışanlara yüzde 4 zam verirken, yeniden değerlendirme oranının yüzde 22.58 olarak açıklandığını ve her şeye büyük oranda zamlar yapıldığını belirtti.

Aralık ayı enflasyonu hakkında bir açıklama yapan Hayati Çam, Temmuz-Aralık dönemindeki 6 aylık enflasyon oranının ısmarlama rakamlara rağmen % 6,49’a ulaştığını, bu durumda Aralık ayı sonu itibariyle % 1,49 oranında enflasyon alacağı doğduğunu, bu durumda Ocak ayında yapılacak memur ve emeklilerinin aylıklarına yapılacak artışın % 5,49 olacağını açıkladı.

Çam, basın açıklamasında şöyle dedi:

“Ismarlama TÜİK rakamlarına göre Aralık ayında enflasyon (TÜFE)  % 0.74 artmıştır. 2019 yılı enflasyonu ise 11.84’tür.

Temmuz-Aralık döneminde 6 aylık kümülatif artış % 6,49’a ulaşmış, bu durumda memur ve emeklileri Ocak ayında % 1,49 alacaklı hale gelmiştir. Hakem Kurulu Kararına göre yılın ilk yarısı için verilen % 4’lük artış ile birlikte memur ve emeklileri aylıklarını % 5,49 artışlı alacaklardır.

TAM BİR “DELİ DUMRUL” HESABI

Eylül ayından beri enflasyon hedefinin tutturulması için TÜİK’e yoğun baskı yapıldığı, açıklanan rakamların ısmarlama olduğu tarafımızdan bilinmektedir.

2019 yılının son dönemlerinde yapılan zamlar arasında bir tek bile tek haneli artış bulunmamaktadır. Yeniden değerleme oranı ise % 22,58 olarak açıklanmıştır.

Yani vergi ve harçlara % 22,58 artış.

Basit bir mantıkla ya aylıklara da % 22,58ya yeniden değerleme oranı % 4 olması gerekmez mi?

Adına yakışmayan bir karara imza atan Hakem Kurulunun kararını vicdanlar kabul etmemektedir.

Memur ve emekli aylıklarına yapılacak  % 4 artış açıkça vicdanları kanatmaktadır.

Ankara’da yeni yılın ilk zammı ekmeğe % 20 olarak yansımıştır.

Yeni yılda memur lojmanlarına yapılan artış da % 14’tür.

Doğalgaz, elektrik ve benzeri zorunlu tüketim kalemlerinde kaçar defa yapıldığını hatırlayamadığımız zamlar arasında tek haneli tek bir rakam yoktur.

Ama memur ve emeklilerinin aylıklarına yapılan artış ne hikmetse hep tek hanelidir.

Bu bize kuru çay üzerinde yaptığı köprüden geçenden 10, geçmeyenden 20 akçe alan Deli Dumrul’u hatırlatmaktadır. Maliye verirken % 4, alırken % 22.58 almaktadır.

Hükümetin bu “Deli Dumrul” hesabı kabul edilemez.

TBMM MEMURLARA SAHİP ÇIKMADI

2020 Mali Yılı Bütçe Kanunu Teklifinin TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda ve genel kuruldaki görüşmeleri sırasında memur ve emeklileri tamamen unutulmuş, birkaç beylik ve satır arası sözün ve bir kaç muhalefet milletvekilinin sorunlara başlık halinde değinmesinin dışında memur ve emekliler gündeme gelmemiştir.

Gerek Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmet Bakanı, gerekse Hazine ve Maliye Bakanının komisyon ve genel kuruldaki sunuş ve cevap konuşmalarında memur ve emeklilerinin sorunlarının yer almaması da kabul edilebilir değildir.

İktidar ve muhalefet partilerini bu tutumlarından dolayı açıkça kınadığımızı belirtmek istiyorum.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ