Çorum Mercek Haber

“Yasa teklifi geri çekilmeli”

“Yasa teklifi geri çekilmeli”

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Çorum Şubeler Platformu, AYM’nin “Güvenlik Soruşturmasının Kaldırılması” kararının yok sayılmasına karşı basın açıklaması yaptı.

KESK Şube Binasında düzenlenen toplantıya sendikaların şube başkanları katıldı.

KESK temsilcileri ayrıca yasa teklifinin geri çekilmesi için ilimiz milletvekillerine çağrıda bulundukları mektubu faksladı.

KESK Çorum Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Mustafa Gül, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) “güvenlik soruşturmasının kaldırılması” kararının yok sayılmasının kabul edilemeyeceğini bildirdi.

Gül, “Hiçbir suç teşkil etmeyen, temel hak ve özgürlükler kapsamındaki eylemlere, basın açıklamalarına katılmayı hatta Konfederasyonumuza bağlı bir sendikaya üye olmayı bir ‘suç’ gibi göstererek göreve atanamama gerekçesi haline getirmeyi hedefleyen söz konusu yasa teklifine karşı sessiz kalamayacağımız açıktır” dedi.

Mustafa Gül, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Bilindiği üzere ‘güvenlik soruşturması’ adı altında fişlemelere dayalı keyfi uygulamalar sonucunda binlerce kişi mağdur edilmiştir. Üç yıl boyunca süren hukuksuz düzenlemeye karşı açılan davada Anayasa Mahkemesi (AYM), 24 Temmuz 2019 tarihinde kararını açıklamıştır.  2019/65 sayılı AYM kararı ile “vatandaşların kişisel veri niteliğindeki bilgilerinin memuriyete girişte değerlendirmeye tabi tutulmasının Anayasa’ya aykırı olduğuna” hükmedilmiştir. 29 Kasım 2019 tarih ve 30963 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan söz konusu AYM kararı ile “güvenlik soruşturmalarının” dayanak maddesi ortadan kaldırılmıştır.

Ancak AYM kararına rağmen yaşanan mağduriyetler giderilmemiş,  hukuki engel ortadan kalkmasına rağmen binlerce kişinin atamaları yapılmamıştır. Üstelik önceki gün TBMM’ye sevk edilen torba yasa teklifine AYM’nin kararını yok sayan düzenlemeler eklenmiştir.

Önceki gün TBMM’ye sunulan torba yasa teklifiyle OHAL döneminde devlet memurluğuna alınacaklarda aranan şartlara eklenen “güvenlik soruşturması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olmak” şartını iptal eden Anayasa Mahkemesi kararı yok sayılmaktadır. 

Buna göre AYM tarafından iptal edilen “güvenlik araştırması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olmak” şartı “26/10/1994 tarihli ve 4045 sayılı Kanuna göre güvenlik araştırması ve/veya arşiv araştırması yapılmış olmak” olarak yeniden düzenlenmektedir. Güvenlik soruşturmalarında OHAL ile getirilen ‘iltisak, eylem birliği’ gibi tamamen hukuksuz uygulamaların esas alınmasına devam edilmesi hedeflenmektedir. Kısacası siyasi iktidar bir kez daha hukukun arkasından dolanmakta, sadece adayı değil, birinci hatta ikinci derece yakınlarını da kapsayan fişlemeleri kapsamını daha da genişleterek sürdürmek istemektedir.

Hiçbir suç teşkil etmeyen, temel hak ve özgürlükler kapsamındaki eylemlere, basın açıklamalarına katılmayı hatta Konfederasyonumuza bağlı bir sendikaya üye olmayı bir ‘suç’ gibi göstererek göreve atanamama gerekçesi haline getirmeyi hedefleyen söz konusu yasa teklifine karşı sessiz kalamayacağımız açıktır.

Söz konusu torba yasa teklifinin geri çekilmesi talebiyle ülke genelinde milletvekillerine gönderilmek üzere hazırlanan mektubu kendi ilinin milletvekillerine fakslaması, eylemi gerçekleştiriyoruz. Bu nedenle KESK Çorum Şubeler Platformu olarak bu yasa teklifinin geri çekilmesi için ilimiz milletvekillerine çağrıda bulunduğumuz mektubu bugün kendilerine fakslıyoruz.. Fişlemelerle yaşanan hukuksuzluğa karşı ilk günden beri sürdüğümüz mücadelemizin kararlılıkla devam ettireceğimizi kamuoyuyla bir kez daha paylaşırız.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ