Çorum Mercek Haber

“Yerli üretimin önü açılmalı”

“Yerli üretimin önü açılmalı”

Atatürkçü Düşünce Derneği Çorum Şubesi, Yerli Malı Haftası nedeniyle bir etkinlik düzenledi.

ADD Çorum Şubesi’nde gerçekleştirilen etkinliğe; CHP İl Başkanı Hasan Eray Tüfekçi, İYİ Parti İl Başkanı Bekir Özsaçmacı, CHP Merkez İlçe Başkanı İsmail Kalender, CHP İl Genel ve Belediye Meclis Üyeleri, bazı parti yöneticileri ile çok sayıda dernek üyesi katıldı.

Etkinlikte konuşan Atatürkçü Düşünce Derneği Şube Başkanı Uğur Demirer, Türkiye’nin ithal eden bir ülke haline geldiğini belirterek, dışa bağımlı tarım politikasını eleştirdi. Osmanlı’dan günümüze kadar tarım sektöründe yapılan çalışmalara değinen Demirer, ülkenin kalkınmasında üretimin önemine vurgu yaptı. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin 500 ton at ve eşek eti ithal ettiğini ifade eden Demirer, “Bu at ve eşek etlerini kim yiyecek” diye sordu.

Türkiye’de üretim teşvik edileceğine tam tersi üretmemenin teşvik edildiğini, ekip-biçmeyenlerin birtakım destekler adı altında para kazandığını dile getiren Demirer, bir zamanlar kendi yağıyla kavrulan Türkiye’nin bugün A’dan Z’ye her şeyi ithal eder hale geldiğini söyledi.

Üretim olmayınca istihdam da olmadığını, olan istihdamın da yerli halk yerine mültecilere ayrılmış durumda olduğunu ifade eden Demirer, Türkiye’nin topraklarının, arazilerinin yabancılara satılmasını da eleştirdi. “Toprağımız, ayağımızın altından kayıp gidiyor” diyen Demirer, yabancılara toprak ve gayrimenkul satışının derhal durdurulmasını istedi. Demirer, Atalarımızın yoktan var ederek kıt imkanlarla sahip olduğu KİT’lerin, fabrikaların birer birer özelleştirme adı altında satıldığını hatırlatarak, satılan tüm yatırımların devlet tarafından geri alınmasını talep etti.

“Bir malı üreten kişinin ürettiği mal elinde kalıyor. Dış ülkelerden soğan ve patates ithal ediyoruz, bizim üreticilerimiz ise ürününü satamayıp derelere döküyor. En iyi sarımsak Kastamonu’da üretiliyor, devlet sarımsak ithal ediyor. Bu ürünlerin dışarıdan gelmesiyle kimler, nasıl menfaat sağlıyor anlamış değiliz” diye konuştu.

Demirer yerli üretimin önünün açılmasını, desteklenmesini, dışa bağımlılığın azaltılmasını istedi.

İYİ Parti İl Başkanı Bekir Özsaçmacı ise yerli üretimin desteklenmesi gerektiğini anlattı. Yerli zannettiğimiz birçok ürünün aslında başka ülkelerden ithal edildiğini dile getiren Özsaçmacı, üretimin, istihdamın önünün açılması, kalkınmanın sağlanması için yerli malı üretmenin, yerli malı tüketmenin şart olduğunu savundu.

Konuşmaların ardından dernek üyeleri evlerinde yaptıkları yemekleri katılımcılara ikram etti.

Halil İbrahim Sofrası’nda Yerli Malı Haftasını kutlayarak sohbet eden dernek üyeleri, anlamlı bir etkinliğe imza attı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ