Çorum Mercek Haber

Enerji Kimlik Belgesi’nde kolaylık Akçalı Enerji’de

Enerji Kimlik Belgesi’nde  kolaylık Akçalı Enerji’de

5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu gereği kamu ve özel kullanıma ait 50 metrekare üzerindeki tüm binaların alması gereken zorunlu belgelerden olan Enerji Kimlik Belgesi için sayılı günler kaldı. Enerji Kimlik Belgesi 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren artık zorunlu hale geliyor.

Enerji Kimlik Belgesi’nin yapılarda kullanılan enerjilerin (doğalgaz, elektrik ve kömür vb. gibi) ne oranda faydalı/verimli kullanıldığını gösteren resmi belge olduğunu ifade eden Akçalı Enerji A.Ş. Bölge Koordinatörü Arslan Yolcu, 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren binalar ya da bağımsız bölümlere ilişkin alım, satım ve kiraya verme ile ilgili iş ve işlemlerde Enerji Kimlik Belgesi şartının aranacağını söyledi.

Yolcu, Enerji Kimlik Belgesi için aranan şartlardan olan mimari projenin de 50 TL gibi uygun bir bedel karşılığında Akçalı Enerji tarafından hazırlandığını ifade ederek, Enerji Kimlik Belgesi olmayan yapılar için bina yöneticisi veya kat malikinin başvuru yapabileceğini dile getirdi.

Bütün işlemlerin Çorum’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığından Yetkili Kuruluş Akçalı Enerji A.Ş. tarafından yapılmakta olduğunu belirten Arslan Yolcu, Enerji Kimlik Belgesi olmayan binaların bağımsız bölümlerine ilişki tapu ile ilgili hiçbir resmi işlem yapılmayacağını hatırlatarak, yoğunluk ve fiyat artışına maruz kalmamak için 31 Aralık 2019 tarihine kadar Akçalı Enerji A.Ş.’ye başvuru yapılması gerektiğini kaydetti.

Akçalı Enerji A.Ş., Çorum’da Turgut Özal İş Merkezi Kat: 1 adresinde faaliyet gösterirken, her türlü sorularınız ve başvurularınız için (0.364) 213 00 19 nolu telefondan bilgi alabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ