Çorum Mercek Haber

“Türkiye, kadın haklarında geriye gitti”

“Türkiye, kadın haklarında geriye gitti”

Cumhuriyet Halk Partisi Çorum İl Başkanı Hasan Eray Tüfekçi, kadınların siyasette, bürokraside, ekonomide, toplumsal hayatta varlığının güçlü bir şekilde hissettirilmesi gerektiğini belirtti.

Kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmasının 85. yılı dolayısıyla bir açıklama yapan Tüfekçi, Türkiye’nin kadın hakları konusunda geriye gittiğini kaydetti.

Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde, tüm dünya ülkelerinden önce Türkiye Cumhuriyeti’nde kadına seçme ve seçilme hakkının tanındığını hatırlatan Tüfekçi, bu devrimin etkisiyle 5 Aralık’ın aynı zamanda Dünya Kadın Hakları Günü olarak kutlandığını bildirdi.

5 Aralık 1934’te Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bir kez daha tüm dünyaya örnek olacak bir karara öncülük etmesi ile kadınlara seçme ve seçilme hakkı verildiğini ifade eden Tüfekçi, “Gururluyuz, onurluyuz. Kadınıyla erkeğiyle Ulu Önder Atatürk’e minnet borçluyuz” dedi.

Tüfekçi, Cumhuriyet’in ilk yılları ve sonraki süreçle karşılaştırıldığında Türkiye’nin kadın hakları konusunda geriye gittiğini dile getirerek, aydınlanmanın, ilerlemenin, gelişmenin, büyümenin ancak ve ancak kadın-erkek eşitliğinin sağlanması, kadınlara hak ettiği değerin verilmesiyle mümkün olacağının altını çizdi.

Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetleri konusuna da değinen Tüfekçi, “Çağımızda, 2019’un Türkiye’sinde maalesef her gün kadın cinayeti haberleriyle uyanıyoruz. Bu toplumun ilerlemesini istiyorsak, uygarlaşmasını istiyorsak, ülkede demokrasi istiyorsak, kadınla erkeğin aynı haklara sahip olmasını sağlamalıyız” ifadesini kullandı.

CHP İl Başkanı Tüfekçi, “Kadınlarımız hak ettiği değerlere ulaşabilmesi, kadına insan ve toplumların eşit vatandaşları olduğu bilincinin kazandırılması, değerlerinin verilmesi dileklerimle Türk kadının seçme ve seçilme hakkını kazandığı günün 85. yıldönümünü kutluyorum” diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ