Çorum Mercek Haber

Şehit öğretmene duygulu anma

Şehit öğretmene duygulu anma

Batman’ın Kozluk ilçesinde 9 Haziran 2016 tarihinde terör saldırısında şehit olan 22 yaşındaki müzik öğretmeni Şenay Aybüke Yalçın, Öğretmenler Günü etkinlikleri kapsamında Çorum’un Osmancık ilçesindeki mezarı başında anıldı.

Aybüke öğretmen için Kur’an-ı Kerim okunduktan sonra dua edildi.

Programa, Osmancık Kaymakam Vekili Hasan Taş, Belediye Başkan Vekili Hüseyin Cebeci, İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yılmaz, Osmancık İlçe Milli Eğitim Müdürü Mahmut Tökel, şehit öğretmenin ailesi ve yakınları ile öğrenciler katıldı.

Kuran-ı Kerim tilaveti ve dua okunmasının ardından katılımcılar ve öğrenciler, şehit öğretmen Yalçın’ın mezarına çiçek bıraktı. Anma programında duygulu dolu anlar yaşandı.

Anma programında konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yılmaz, bölücü terör örgütü PKK tarafından karne günü şehit edilen Aybüke öğretmeni anmak için bir araya geldiklerini ifade ederek, “Öğretmenlerimiz her bir karne gününde kendisini anmaya devam edecek, yeni atanan öğretmenlerimiz ‘ben öğretmen oldum’ diyerek kendisini anmaya devam edecek. Eğitim camiamız şehit olan öğretmenlerimizin hiç birini asla unutmayacak” dedi.

Terör örgütlerine de tepki gösteren Yılmaz, “Ülkemizi bölmeye yeltenenlere buradan hep beraber seslenelim, eli kalem tutan öğretmenlerimizi, masum insanları katletmeye yeltenenlere bir kez daha seslenelim; ne biz öğretmenler ne de yetiştirdiğimiz nesiller ülkemizi bölmenize asla müsaade etmeyecektir. Şehidimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.

Kaymakam Taş ve Milli Eğitim Müdürü Yılmaz ile beraberindekiler, burada şehit öğretmenin babası Sadık ile babaannesi Şenay ve dedesi Rıza Yalçın’a başsağlığı diledi.

Baba Sadık Yalçın da 24 Kasım Öğretmenler Günü’nün tüm eğitim camiasına hayırlar getirmesini temenni ederek, Aybüke öğretmeni anmaya gelenlere de teşekkür etti.

Kızının, öğretmenliği çok isteyerek ve severek yaptığını, atandığı okulda öğrencilerle çok güzel bir iletişim kurduğunu dile getiren Yalçın, “Müzik odası olmayan bir okulda ilk kez kadrolu müzik öğretmeni olarak görev yapması zordu. Gençliği, enerjisi ve öğretmenliğe olan aşkı bu zorlukları aşması için kolaylık sağladı. Müzik odasına her ay kendi maaşından bir enstrüman alarak orasını eğitim yuvası haline getirmesi kamuoyuna yansıyan şekliyle ayrıca bir mutluluktur. Geriden gelecek öğretmenlerimize bir örnek teşkil etmesi gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

Baba Yalçın, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bir ülkenin kalkınmasının iyi eğitimcilerin sayesinde olacağının bilincinde olmamız gerektiğine inanıyorum. Çünkü öğretmen karanlıktan aydınlığa çıkışın ilk yoludur.

Öğretmen ilim ve irfanın temel mihenklerinden biridir. Öğretmen olmadan bir toplumun yol bulması, ileri gitmesi mümkün değildir. Öğretmenlerimize saygı ve sevgi gösterdiğimiz kadar yaşantısına, ailelerine yardımcı olarak onların daha sağlıklı eğitim vermesini sağlamalıyız. Toplum olarak hepimiz sahip çıkmalıyız. Ülkemizin dört bir yanında Aybüke öğretmenimizin gönüllerde yer bulması ve sevgi kaynağı olması bize ayrıca mutluluk veriyor. Çoğu yerde adına okullar yaptırılması, sınıflar, salonlar ve parklar yapılması bizleri memnun ediyor. Bu da şehitlerin ölmediğini, gönüllerde yaşadığını gösteriyor. Dileğimiz tüm öğretmenlerimizin aynı şekilde idealist ve Türk milletini ileriye götürecek şekilde eğitimlerine devam etmeleridir. Devletimizin öğretmenlere sahip çıkarak, imkânlarını daha çok geliştirmesi temennimiz.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ