Çorum Mercek Haber

Hacıhamza’da erozyonla mücadele çalışması

Hacıhamza’da erozyonla mücadele çalışması

Kargı’nın Hacıhamza Köyü’nde TEMA Vakfı tarafından “Erozyonla Mücadele Haftası” nedeniyle bir etkinlik düzenlendi.

Kargı TEMA Vakfı İlçe Sorumlusu Recep Aykaç  “Erozyonla Mücadele Haftası Farkındalık Etkinlikleri” kapsamında Hacıhamza Köyü Şehit Hasan Bahçevan İlkokulu önünden yürüyerek, Hacıhamza Şehit Nuri Yıldız Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencileri ile birlikte Ulubağ Mahallesi şehitliğinde fidan dikim etkinliği gerçekleştirdiklerini açıkladı.

Aykaç, öğrencilere toprağın ve ormanların bereketini, ekosistemdeki yerini aktarabilmek için, eğitimi dört duvar arasında değil, hava şartlarıyla paralel olarak Hacıhamza Şehitliğinde uygulamalı olarak yaptıklarını söyledi.

TEMA Vakfı sorumlusu Aykaç, Okul Müdürleri Hasan Çınar, Ferhat Abdal ve Öğretmenlerine teşekkürlerini iletti.

Ormanların öneminden bahseden Aykaç, “ağaçlandırma ve bitkilendirme çalışmalarına, meraların ve ormanların korunmasına destek vererek toprak kaybını önleyebiliriz. Dolayısıyla orman varlığını korumalı ve arttırmalıyız. Yaşam toprakta filizlenir sözü ile destek veren paydaşlarımız sayesinde çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Bitkisel üretim ve gıda güvencesi için toprak ve suya birlikte ihtiyaç duyuluyor. Ancak bu iki doğal varlık, uygun koşullarda bir araya gelmediğinde erozyon sorunu ortaya çıkıyor. Yağışla toprağa düşen su eğimli arazilerde hızla akarak toprağı taşıyor. Eğer toprağın yüzeyi ağaç ve bitki örtüsü ile kaplı değilse akan su, toprağın en verimli olan üst kısmını da beraberinde götürüyor.

Erozyonla toprağın en verimli kısmı olan üst toprak kaybediliyor. Toprağın verimliliği ve sunduğu hizmetler azalıyor. Zamanla üzerinde bitki tutunamaz hale geliyor. Tüm bunlar insanların ve diğer birçok canlının gıda ve su ihtiyacının karşılanması açısından büyük risk oluşturuyor. Toprağı koruyan uygulamalar, yağışlar nedeniyle toprağın taşınmasının yani erozyonun şiddetini azaltıyor. Bu bakımdan Tema Vakfı Olarak “Suyu düştüğü, toprağı oluştuğu yerde tut” diyerek çalışmalarımızda alınması gereken önlemlere dikkat çekiyoruz” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ