Çorum Mercek Haber

Engelli derneklerinden ortak tepki

Engelli derneklerinden ortak tepki

Çorum Engelli Dernekleri Platformu, Aksaray’da otizmli çocukların yuhalanması olayına tepki gösterdi.

Çorum Engelsiz Yaşam Derneği, 6 Nokta Körler Derneği Çorum Şubesi, İçimizdeki Mücevher Zihinsel Engelliler Derneği, Kanser Hastaları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile Gönül Çemberi Engelli ve Ailesini Destekleme Derneği’nin bir araya gelerek oluşturduğu Çorum Engelli Dernekleri Platformu’nun Dönem Başkanı Ertuğrul Kazak, tüm toplumu otizmli çocuklara sahip çıkmaya davet ederek, Aksaray’da yaşanan olaya da sessiz kalınmamasını istedi.

Ertuğrul Kazak, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Sözcü Gazetesinde yer alan bir haber bizi derinden yaraladı. Haber yapılan iddia doğru ise eğer, çok vahim bir durumla karşı karşıya olduğumuzu söylemek zorundayız.

Söz konusu haber; Aksaray’da bulunan Merkez Mehmetçik İlkokulu’nda velilerin, okulda eğitim gören otizmli öğrencilerin sınıflarının kapatılmasını talep etmeleri ve iddiaya göre, okulun çıkış saatinde bir araya gelen diğer öğrenci velilerinin, otizmli çocukları yuhaladığı şeklinde yer almaktadır.

Böyle bir talihsiz olayın yaşanmadığını umut ediyoruz, eğer yaşanmış ise insanlık nerede kaldı, bizim toplumumuz bu duruma nasıl düştü diye sorgulamamız gerekmektedir.

Bilinmelidir ki; otizm rahatsızlığı çocukluk yaşlarda görülen bir engelli gurubunu oluşturmaktadır. Bu engelin aşılması ve otizmli çocuğun normal hayatına idame etmesi ve toplumla uyumlu yaşayabilmesi için aile ilgisinin yanında okulda eğitim almasının büyük önemi vardır.

Gelişmiş toplumlarda bu konuya büyük önem verilmekte, toplum kadar devlet yönetimi de bu çocuklara özel önem ve destek vermektedir. Ülkemizde bu seviyede olmasa da otizmli çocukların aileleri başta olmak üzere, konu ile ilgili kurulmuş otizm dernekleri ve kamu kurumları çalışma yapmaktadır.

Şurası unutulmamalı ki, hiçbir aile çocuğunun otistik olmasını arzu etmez. Otistik evladı için de her türlü fedakarlığı yapar. Kendi çocuğunda böyle bir rahatsızlığın olmaması demek, yaşam boyunca bir sıkıntılı durumla karşılaşmayacağı anlamına da gelmez. Bencilce yapılan hiçbir eylemin haklı bir yönü olamaz.

Kaldı ki, otistik çocukların kendi dünyaları içerisinde çok yetenekli olduklarını, üstün yeteneğe sahip otistik çocukların olduğunu biliyoruz. Her ne olursa olsun, o çocuklar bizim de çocuklarımızdır. Aileleri kadar biz de bu çocuklardan sorumluyuz.

Çorum Engelli Dernekleri Platformu olarak, gazetede yer alan bu vahim haber konusunda ilgililerin harekete geçmelerini, gerekli incelemenin yapılarak önlem almalarını ve halkımızın bu olaya sessiz kalmayarak tepki göstermesini diliyoruz.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ