Çorum Mercek Haber

“Canı yanan her çocuğun hesabını soracağız”

“Canı yanan her çocuğun hesabını soracağız”

Çorum Kadın Meclisi, sosyal medya hesabından çirkin bir paylaşım yaparak Atatürkçülere ve Türk milletine hakaret eden, aradan belli bir süre geçtikten sonra da Belediye Meclisi toplantılarına tekrar katılmaya başlayan AK Partili Belediye Meclis Üyesi Reşit Keleş’in derhal istifa ettirilmesini istedi.

Belediye binası önünde basın açıklaması yapan Çorum Kadın Meclisi, ayrımcı, cinsiyetçi, kadın düşmanı ve nefret söylemlerine sert tepki gösterdi.

Kadın Meclisi Üyesi Nurbanu Karataş, burada yaptığı açıklamada; “Bu ülkenin çocukları için laik, parasız, eşit, nitelikli eğitim ve güvende oldukları kurumlar istiyoruz. Ayrımcılığın esamesinin okunmadığı bir ülke istiyoruz. Biz bu ülke kadınları ve çocukları için tüm cinsel yönelim ve cinsiyet kimlikleri için özgür ve güzel bir yaşam hayal ediyoruz. Bunu inşa edene kadar da durmayacağız” dedi.

Karataş, tarikat ve cemaat evlerinde, yurtlarında istismar edilen çocukların hesabını sormak için seslerini yükseltmeye devam edeceklerini, canı yanan her çocuğun hesabını soracaklarını vurguladı.

Nurbanu Karataş, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“AYRIMCI, CİNSİYETÇİ, NEFRET İÇEREN SÖYLEMLERİ KABUL ETMİYORUZ”

“Çorum Belediye Meclis Üyesi Reşit Keleş’in ayrımcı, cinsiyetçi, kadın düşmanı ve nefret suçu addedilebilecek açıklamaları karşısında çok öfkeliyiz. Hiç kimsenin, hele de karar mercilerini işgal edenlerin bu türden söylemlerine daha fazla tahammülümüz kalmadı. Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğine yönelik ayrımcılığa, kadın düşmanlığına, kadınların beden bütünlüğüne saldırmasına izin vermeyeceğiz.

Kadınların kendi bedenleri ve yaşamlarına ilişkin aldıkları kararlar tartışma konusu değildir. Cinsel yönelimleri ve cinsiyet kimliklerini ‘sapık’ olarak, ‘mide bulantısı’ olarak niteleyemezsiniz.

Müslümanlara ya da herhangi bir dini ya da etnik gruba sapık diyormuşuz gibi gösteremezsiniz. Tarikat ve cemaat evlerinde, yurtlarında istismar edilen çocukların hesabını sormak için, sesimizi yükselttiğimiz için bizi suçlu gösteremezsiniz. Canı yanan her çocuğun hesabını soracağız.

Biz bu insanlara ‘sapık’ demiyoruz, bunu da yanlış anlamışsınız. Bunların ellerinde tuttuğu iktidar pozisyonlarından faydalanarak, yoksul çocukların çaresizliğinden faydalanarak erkek egemen düzene ve erkek adalete güvenerek kendilerine bir zarar gelmeyeceğini düşündüklerini biliyoruz. Yanılıyorsunuz. Biz bu insanlara sapık demiyoruz. Bizim için bu insanlar, cezalarını çekmek zorunda olan suçlulardır.

Bu ülkenin çocukları için laik, parasız, eşit, nitelikli eğitim ve güvende oldukları kurumlar istiyoruz. Ayrımcılığın esamesinin okunmadığı bir ülke istiyoruz. Biz bu ülke kadınları ve çocukları için tüm cinsel yönelim ve cinsiyet kimlikleri için özgür ve güzel bir yaşam hayal ediyoruz. Bunu inşa edene kadar da durmayacağız.

Reşit Keleş derhal istifa ettirilmelidir. Çorum Kadın Meclisi olarak gereken yapılana dek sürecin takipçisi olacağız.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ