Çorum Mercek Haber

“TKDK, yatırımcıya hayat veriyor”

“TKDK, yatırımcıya hayat veriyor”

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Başkan Vekili Hakan Kalender, Çorum’da bir dizi ziyaretler gerçekleştirdi.

Kalender, bu kapsamda ilk olarak Çorum İl Koordinatörlüğüne geçerek İl Koordinatörü Mustafa Mansur Yalvaçer’den Çorum’daki TKDK yatırımları ve tamamlanan IPARD-II Programı 5. ve 6. Çağrı İlanı projelerine ilişkin bilgi aldı.

Hizmet binasında incelemelerde bulunduktan sonra, kurum personeli ile bir araya gelen Kalender, bundan sonra yapılacak çalışmaları değerlendirdi.

Toplantının ardından Çorum Valisi Mustafa Çiftçi’yi ziyaret eden Kalender, TKDK olarak Çorum’da yaptıkları faaliyetler ve verilen destekler hakkında bilgi vererek, TKDK Çorum İl Koordinatörlüğü’nün çalışmalarına sağladığı katkılardan ve verdiği desteklerden ötürü Vali Çiftçi’ye teşekkürlerini iletti.

Kalender, Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın’a da bir nezaket ziyareti yaparak, TKDK desteklerinin Çorum halkına ulaşmasında belediyenin ilgi alanına giren konularda desteklerini beklediklerini ifade etti.

Kalender, ziyaretlerinin ardından TKDK desteğiyle hayat bulan 3 işletmede incelemelerde bulundu.

YAĞ VE POSA ÜRETİYORLAR

İlk olarak Çorum Organize Sanayi Bölgesinde faaliyette bulunan, yıllık 500 ton ürün işleme kapasiteli tıbbi ve aromatik bitki işleme tesisi “Naturoil Gıda”ya giden Kalender, işletme sahibi Osman Ocaklı’dan bilgi aldı. 4 bin m2lik parsel üzerinde, 2 bin m2lik kapalı alandan oluşan tesiste çörekotu, Hindistan cevizi, kuşburnu, rüşeym, aspir, üzüm, nar, incir çekirdekleri,  fındık, ceviz gibi ürünlerden soğuk sıkım yöntemi ile yağ ve posa üretimi yaptıklarını ifade eden Osman Ocaklı, iç piyasanın yanısıra; ABD başta olmak üzere, Almanya, Kanada, Belçika, Fransa, Bulgaristan ve Suudi Arabistan dahil 7 ülkeye ihracat yaptıklarını, TKDK desteğiyle kurdukları bu işleme tesisi sayesinde Çorum’da tıbbi ve aromatik bitki ekilişlerine önemli oranda destek sağladıklarını,  söyledi.

DİNAMİK ATMOSFERİK BASINÇLI SOĞUK HAVA DEPOSU

Ardından yine Çorum Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren “River Meyve Soğuk Hava Deposu”nda incelemelerde bulunan Kalender’e işletme sahibi Mustafa Ilıca tarafından bilgi verildi. Ilıca, IPARD I dönemi 13. Çağrı ve IPARD II dönemi 2. Çağrısında iki proje sunduklarını, dinamik atmosferik basınçlı odalara sahip meyve soğuk hava depolarının, en son teknolojiye sahip olduğunu, işletmenin yılda 1600 ton meyve ve sebze işleme kapasitesinin olduğunu ve 9.000 m³ depolama hacmine sahip olduğunu, tesislerinde depoladıkları elmaların, hiçbir renk bozulmasına uğramadan, aromasını kaybetmeden ve sertliğini yitirtmeden 14 ay süreyle saklanabildiğini ifade ederek, işletmenin elektrik ihtiyacının da TKDK desteğiyle kurdukları 400 KW’lık kapasiteye sahip yenilenebilir enerji yatırımından karşıladıklarını, belirtti.

GÜNLÜK 2 TON SÜT ÜRETİYOR

Son olarak Sungurlu ilçesi Aydoğan köyünde faaliyet gösteren “Çoksezginler Süt Üretim Çiftliği”ni inceleyen Kalender, işletme yetkilisi Yasin Çoksezgin’den bilgi aldı. Kalender, IPARD I döneminde 3. ve 11. Çağrıda sunulan iki proje ile 120 büyükbaş sağmal hayvan kapasiteli olarak kurulan işletmede günlük 2 tonun üzerinde süt üretimi yapılan işletmedeki incelemelerinin ardından çalışma ziyaretini tamamlayarak,  Çorum’dan ayrıldı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ