Çorum Mercek Haber

Eğitim-Sen’den imza kampanyası

Eğitim-Sen’den imza kampanyası

Eğitim-Sen Çorum Şubesi, “Haklarımız, Geleceğimiz ve Öğrencilerimizin Eğitim Hakkı İçin 23 Kasım’da Ankara’da Buluşuyoruz!” eylem planı kapsamında imza kampanyası başlatıyor.

Eğitim-Sen Çorum Şubesi Yürütme Kurulu Başkanı Mustafa Gül, taleplerin yerine getirilmesini sağlamak amacıyla imza kampanyası başlatacaklarını, toplanan imzaların genel merkeze gönderileceğini bildirerek, eylem planı kapsamında Merkez Yürütme Kurulu Üyelerinin de il ziyaretleri yapacağını kaydetti.

Gül, “Eğitim Sen Çorum Şube olarak şube yürütme kurulu üyelerimiz, işyeri temsilcilerimiz ve üyelerimiz ile yoğun bir şekilde işyeri faaliyetleri  başlatıyoruz. İlimizdeki tüm okullara ulaşarak eğitim ve bilim emekçileri ile toplantılar yaparak kampanyamızı en etkin şekilde yürüteceğiz” dedi.

Mustafa Gül, konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“İş ve yaşam koşullarımızın gün geçtikçe ağırlaştığı bir dönemden geçiyoruz. Yıllardır

dile getirdiğimiz temel taleplerimiz karşılanmadı ve yaşadığımız sorunlara kalıcı çözümler

üretilmedi. Eğitim emekçilerinin temel taleplerinin karşılanmaması, eğitim sisteminde

yaşanan sorunlardan ayrı ya da bağımsız değil.

Eğitim Sen olarak önceki dönemlerde olduğu gibi 2018-2019 Eğitim Öğretim yılında da gerek eğitim ve bilim emekçilerinin hakları, gerekse öğrencilerimizin laik, bilimsel, kamusal eğitim hakkı için bir dizi kampanyalar çerçevesinde çalışmalar yürütmüştük. Bu çalışmalar  doğrultusunda 1 Ağustos 2019 tarihi itibariyle başlayacak Toplu Sözleşme sürecine taleplerimizi taşımıştık. Kamuoyunun da bildiği gibi TİS masasına hükümet yetkilileri ve yetkili sendika oturmuş, kamu emekçilerini 2020-2021 dönemi için yoksulluğa, güvencesizliğe mahkum edecek bir düzenleme ortaya çıkmıştı. Başta 3600 ek gösterge ve vergi adaletsizliği olmak üzere hiçbir talebimiz karşılanmamıştı. O zamanda belirttiğimiz gibi TİS bizim için bir son değil, kararlılıkla mücadelemizin devam ettiği bir süreçtir.

Bu çerçevede öğretmenler, memurlar, hizmetliler, akademisyenler, idari ve teknik personeller, velilerle birlikte; “Haklarımız, Geleceğimiz ve Öğrencilerimizin Eğitim Hakkı İçin 23 Kasım’da Ankara’da Buluşuyoruz” konulu etkinlikle taçlandıracağımız  çeşitli faaliyetlere başlıyoruz.

MERKEZ YÜRÜTME KURULU ÜYELERİ İL ZİYARETLERİ GERÇEKLEŞTİRECEK!

Bu çalışmalar kapsamında Merkez Yürütme Kurulu üyelerimizin de katılacağı tüm illerde yoğun işyeri gezileri gerçekleştireceğiz. İl gezileri kapsamında şubelerimize gelecek MYK üyelerimiz ile işyeri ziyaretlerinin yanında, sözleşmeli-ücretli, ataması yapılmayan

öğretmenler ile geniş katılımlı buluşmalar, akşamları işyeri temsilcilerimiz ve

üyelerimizin en geniş biçimde katılacağı toplantılar örgütleyeceğiz. Şubelerimize gelen MYK üyeleri ile basın toplantıları planlanarak çalışmalarımız ilin gündemine taşınacaktır.

TALEPLERİMİZ İÇİN İMZA KAMPANYASI BAŞLATIYORUZ!

Bu dönemde bir imza kampanyası da başlatıyoruz. İmza metinleri tüm şubeler tarafından bütün işyerlerinde eğitim ve bilim emekçilerine ulaştırılacak ve toplanan imzalar 21 Kasım 2019 tarihinde Genel Merkeze gönderilecek. İmza metnindeki taleplerimiz;

– Satın alma gücümüzde ve maaşlarımızda yaşanan kaybın giderilmesini,

– Sözleşmeli ve ücretli öğretmenlerin kadroya geçirilmesini,

– Sözleşmeli öğretmenlerden kadroya geçenlerin, kadrolu öğretmenlerin yararlandığı bütün haklardan yararlanmasını,

– Tüm eğitim ve bilim emekçilerinin ek göstergelerinin 3600’e çıkarılmasını,

– Vergi diliminden kaynaklı kayıplarımıza son verilerek, ücretli çalışanlar için gelir vergisi oranının sabitlenmesini,

– Ek ödemelerin tamamı temel ücrete ve emekliliğe yansıtılmasını, ek ders saat ücreti hesaplanırken bir öğretmenin aylık maaş tutarının esas alınmasını ve gelir vergisinden muaf tutulmasını,

– Eğitim-öğretime hazırlık ödeneğinin, ayrımsız bütün eğitim ve bilim emekçilerine bir maaş tutarında ve yılda iki kez ödenmesini, 

– Öğretmenleri başarılı-başarısız olarak ayrıştıran ‘Öğretmenler Günü Genelgesi’nin geri çekilmesini talep ediyoruz.

ÖĞRETMENLERİN EKONOMİK VE MESLEKİ SORUNLARINA BAKIŞ ANKETİ

Ayrıca söz konusu kampanya dönemi içerisinde merkezi bir anket, broşürler ve afişlerle

faaliyetlerimiz zenginleştirerek çeşitlendireceğiz. Bugün itibariyle Öğretmenlerin Ekonomik ve Mesleki Sorunlarına Bakış Anketini de  http://egitimsen.org.tr/ adresimizde başlatmış bulunuyoruz. Eğitim Sen Çorum Şube olarak şube yürütme kurulu üyelerimiz, işyeri temsilcilerimiz ve üyelerimiz ile yoğun bir şekilde işyeri faaliyetleri  başlatıyoruz. İlimizdeki tüm okullara ulaşarak eğitim ve bilim emekçileri ile toplantılar yaparak kampanyamızı en etkin şekilde yürüteceğiz. Tüm eğitim ve bilim emekçilerini haklarımız, geleceğimiz ve öğrencilerimizin eğitim hakkı için bu çalışmayı ortak bir şekilde yürütmeye davet ediyoruz.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ