Çorum Mercek Haber

“Çorum, turizm fırsatını değerlendiremiyor”

“Çorum, turizm fırsatını değerlendiremiyor”

Ortaköy Belediye Başkanı Taner İsbir, Çorum’un sadece leblebiden ibaret olmadığını söyledi.

İsbir, “Turizm bacasız bir fabrikadır ve bu fabrika maalesef iyi çalıştırılamıyor. Şayet Hititlerin ayak izleri Avrupa’da olsaydı, Avrupalılar bu fırsatı çok iyi değerlendirir ve tüm dünya bu şehirlere akın ederlerdi. Biz Çorumlular olarak tanıtım yapamıyoruz” dedi.

ÇESOB Yönetim Kurulu üyeleri, Şapinuva ve İncesu’da incelemelerde bulundu.

Çorum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (ÇESOB)’un Eylül ayı Yönetim Kurulu Toplantısı Ortaköy ilçesinde düzenlendi. ÇESOB Başkanı Recep Gür ve Birlik Yönetim Kurulu üyeleri toplantının ardından İlçe Belediye Başkanı Taner İsbir’le birlikte bir dünya harikası olan İncesu Kanyonu ile Hitit uygarlığının askeri ve dini ibadet yeri olan Şapinuva’da incelemelerde bulundu.

Gezi boyunca esnaf temsilcilerine rehberlik yapan Belediye Başkanı Taner İsbir, incelemelerin ardından kendi emeği ve göz nuruyla ilçeye kazandırdığı parkta sitem dolu açıklamalarda bulundu. Bugüne kadar Çorum’un tarihi ve doğal güzelliklerinin görmezden gelindiğini vurgulayan Başkan İsbir, “Çorum sadece leblebiden ibaret bir şehir değil. Çorum, binlerce yıl önce bu topraklarda hüküm sürmüş Hititlerin Başkentidir ve bu şehrimiz açısından bulunmaz bir fırsattır. Ama maalesef kendi tarihimizi bilmeyen, görmeyen hemşehrilerimiz var.

Turizm bacasız bir fabrikadır ve bu fabrika maalesef iyi çalıştırılamıyor. Şayet Hititlerin ayak izleri Avrupa’da olsaydı, Avrupalılar bu fırsatı çok iyi değerlendirir ve tüm dünya bu şehirlere akın ederlerdi. Biz Çorumlular olarak tanıtım yapamıyoruz. Maalesef tanıtım da parayla oluyor. Halen Şapinuva’da yer altı zenginliklerimiz gün yüzüne çıkmayı bekliyor. Ama yine üzülerek söylüyorum ödenek yokluğundan bu zenginliklerimiz hala yeraltında. Kadeş Barış Antlaşması ise dünyada bu topraklarda yapılan ilk barış anlaşması ama biz bu efsane anlaşmayı bile dünyaya duyurmakta zorluk çekiyoruz” dedi.

İsmini Hititlerden alan Hitit Üniversitesi’ne de sitemde bulunan İsbir, “Şapinuva’nın sıkıntısı sadece İlçe Belediye Başkanı olarak benim sıkıntım değildir. Hitit Üniversitesi’nin sıkıntısı, Çorum Valiliği ve Çorum Belediyesi’nin sıkıntısı, ülkemizin sıkıntısıdır. Burada bir medeniyet var ve bu medeniyeti hala ayağa kaldırıp gün yüzüne çıkaramıyor ve yeterince tanıtımını yapamıyorsak çok yazık bize” diye konuştu.

Taner İsbir bu arada, Şapinuva’dan çıkarılan tarihi eserlerin ilçelerinde sergilenmesini çok arzu ettiklerini ifade ederek, ilçeye bir müze kazandırılmasını talep etti.

İsbir, ayrıca Yönetim Kurulu Toplantısını Ortaköy’de yapan ve ilçenin tanıtımı için katkıda bulunan ÇESOB Başkanı Recep Gür’e teşekkür ederek, diğer STK yöneticilerini de Ortaköy’e beklediklerini kaydetti.

ÇESOB Başkanı Recep Gür ise, İncesu Kanyonu ve Şapinuva’nın tanıtımı için üzerlerine ne düşüyorsa yapmaya hazır olduklarını dile getirerek, Çorumlu tüm esnaf ve sanatkarların İncesu ve Şapinuva’yı mutlaka gezip görmelerini tavsiye etti. Başkan Gür, Belediye Başkanı Taner İsbir’e ilçenin kalkınmasında gösterdiği özverili çalışmalarından dolayı ayrıca teşekkür etti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ