Çorum Mercek Haber

Çorum, Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesinde

Çorum, Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesinde

Çorum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Ankara’da düzenlenen 2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesinde kentin ürünlerini tanıttı.

Ankara Ticaret Odası (ATO) tarafından düzenlenen 2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi, 19-21 Eylül tarihlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın açılış konuşmaları ile ziyaretçilerine kapılarını açtı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, açılış konuşmasında bugüne değin 446 adet ürünün coğrafi işaret aldığını, 428 ürünün incelemelerinin devam ettiğini belirtirken, iç pazarda önemli bir yere sahip yöresel ürünlerin dış ticareti için tanınırlığının arttırılarak AB işaretli 3 ürünün sayısının arttırılması gerektiğini vurguladı.

Emine Erdoğan ise; böyle bir organizasyonu Anadolu’nun mirasına sahip çıkmak olarak gördüğünü, ülkemizin her yerinden çıkan bu zenginliğin tanıtımının takdire şayan olduğunu anlatarak, bu çalışmaları ata tohumu ile başlattıklarını, yöresel ürünlerden 2500 ürünün tescil için sunulmak üzere tespit edildiğini dile getirdi.

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından ayrılan stantta ise Çorum’un coğrafi işaretli ürünleri tanıtıldı. Çorum Valiliği himayesinde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü koordinasyonunda Çorum Ticaret Borsası tescili alınan Çorum leblebisi ile Oğuzlar Ceviz Üreticileri Tarımsal Birliği işlemleri devam eden Oğuzlar cevizi ile fuara katılırken; Kargı Belediyesi işlemleri devam eden Kargı tulum peynirini, Osmancık Belediyesi coğrafi işaret adayı Osmancık pirincini, Mecitözü Halk Eğitim Merkezi doğal taş ürünlerini tanıttı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ