Çorum Mercek Haber

Sendikal çalışmalara müftü engeline tepki

Sendikal çalışmalara müftü engeline tepki

Mecitözü İlçesinde bir okulda sendikal çalışma yapan Eğitim-Sen yetkilileri, ilçe müftüsünün okula polis çağırmasıyla birlikte engellendi.

Eğitim-Sen, olay hakkında suç duyurusunda bulundu.

Eğitim-Sen Çorum Şube Başkanı Mustafa Gül, sendikal çalışma yapmak üzere Mecitözü’nde bir okulda İlçe Müftüsü tarafından polislerce okuldan attırıldıklarını öne sürdü.

Konuyla ilgili Eğitim-Sen Şube bürosunda bir açıklama yapan Mustafa Gül, Eğitim- Sen Çorum Şube Başkanı olarak yürütme kurulu üyesi Ali Ekber Beyaz ile sendikal çalışmalar yürütmek amacıyla Mecitözü ilçesine gittiklerini ifade ederek, “öğleden sonra okulların tatil edildiği, tüm öğretmenlerin Mecitözü Yatılı Bölge Okulunda seminer çalışmasına katılacağını öğrendikten sonra, ilçeye kadar gelmişken hazır öğretmen arkadaşlarda bir arada iken, yeni eğitim öğretim yılı için kendilerine başarı dileklerimizi iletmek istedik. Okul Müdürü odasına girerek kendimizi tanıtıp arkadaşlarımızı selamlayarak birkaç dakika iyi dileklerimizi iletmek istediğimizi söyledik. Ancak o sırada odada bulunan ve seminer sunumu için görevlendirilmiş Mecitözü İlçe Müftüsü İsmail Ersoy kesinlikle bunu yapamayacağımızı söyledi” dedi.

“MÜFTÜNÜN SENDİKAL ÇALIŞMALARI ENGELLEME ĢİBİ BİR YETKİSİ YOK”

Müftüye kendilerini engelleme yetkisi olmadığını, Anayasanın, yasaların ve başbakanlık genelgeleri gereğince okullarda sendikal çalışma yapabileceğimizi söyleyerek odadan çıktıklarını kaydeden Gül, “henüz seminer dahi başlamamıştı. Kendileri henüz salona geçmemişti. Öğretmenlerin bulunduğu salona girerek kendimizi tanıtıp yeni eğitim öğretim yılı için iyi dileklerimi söyleyerek bir iki dakika da sendikal gündeme değinip salondan çıktığım sırada bir üniformalı polis bir de kendisinin polis olduğunu söyleyen –ısrarlarıma rağmen kimliğini göstermeyen- bir sivil kişi salona girip geri çıkarak yanıma geldiler. Kendimi tanıtmış ve yasal hakkımı hatırlatmış olmama rağmen benim oradan uzaklaşmamı istediler” diye konuştu.

“MÜFTÜ ANAYASAL SUÇ İŞLEMİŞTİR”

Mustafa Gül, müftünün suç işlediğini, yaptıklarının yasal olmadığını, bir sendika başkanını okuldan çıkarmaya yetkileri olmadığını kendilerine defalarca tekrar etmesine rağmen onlarca öğretmenin gözü önünde kendileriyle tartışmayı sürdürdüklerini ileri sürerek, tamamen sendikal amaçlarla yaptıkları ziyaretin, maalesef Mecitözü Müftüsü İsmail Ersoy’un okula polis çağırmasıyla provoke edildiğini iddia etti.

Gül, “Bizler fiili, meşru, sendikal mücadele tarihimizde Türkiye’nin en köklü sendikası olarak okullarımızı, işyerlerimizi ziyaret etmek için hiç kimseden izin alacak değiliz. Yasalar bu yetkiyi bize zaten vermiştir. Mecitözü Müftüsünün bizi meslektaşlarımızın gözünün önünde, okula polis çağırarak attırmaya çalışması ne haddine? Okullar müftülerin değil biz eğitim ve bilim emekçilerinin iş yeridir. Hiç kimse bir sendika başkanını, temsilcisini eğitim ve bilim emekçileri ile bir araya gelmesini engelleyemez. Eğitim Sen Çorum Şubesi olarak, yasal hakkımızı kullanmamızı engelleyen, polisi yanlış yönlendiren, toplantıyı provoke eden Mecitözü Müftüsü İsmail Ersoy hakkında buradan suç duyurusunda bulunuyoruz. Yetkilileri gerekeni yapmaya davet ediyoruz” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ