Çorum Mercek Haber

‘10 dilim’ kavuna yoğun ilgi

‘10 dilim’ kavuna yoğun ilgi

Çorum’un Sungurlu İlçesi’nde yetişen meşhur “10 dilim” kavunları kapışılırcasına tüketiliyor.

Sungurlu’da yetiştirilen ve ’10 dilim’ olarak adlandırılan meşhur kavunlara vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor.

İlçeye bağlı Kavşut, Çadırhöyük, Tokullu, Çayyaka, Kuşçalı, Bozyayla, Bağdatlı, Karaçay ve Terzili köylerindeki üreticiler tarafından yetiştirilen verimi, tadı ve kokusuyla bilinen kavuna talep oldukça yüksek.

Çadırhöyük köyünden çiftçi Cevat Alımcı tarafından hasadı yapılarak ilçe merkezine getirilen kavunlara talebin yüksek olduğu belirtildi.

NE EKSİK, NE FAZLA, 10 TANE ÇİZGİSİ VAR

12 yıldır kavun yetiştirdiğini söyleyen Cevat Alımcı, “Yaklaşık 100 dönüm arazide kavun yetiştiriyorum. Sungurlu’da son 4-5 yıldır 10 dilim kavunu ilk ben hasadını yaparak satışa çıkarıyorum. Sadece Sungurlu’ya değil şehir dışına, Ankara ve İstanbul’a da kavun gönderiyorum” dedi.

Bu cins kavunların hem aroması ve veriminin güzel olduğunu, hem de 10 dilim şeklinde olduğu için kesiminin daha kolay olduğunu ifade eden Alımcı, “Bu kavunun üzerinde 10 dilim çizgileri var. Ne 9, ne 11, ne eksik, ne fazla. Yemesine ve tadına da doyum olmuyor” diye konuştu.

EN BÜYÜK SORUN DOMUZLAR

“10 dilim” kavunun Nisan ayında ekildiğini ve Temmuz ayında hasadının yapıldığını dile getiren Alımcı, kavunların yetiştirilmesi aşamasında domuzların ürünlere zarar verdiğini ve bu konuda yetkililerden yardım istedi.

TADI ÇOK LEZZETLİ

İlçe genelindeki 90 köyde yaklaşık 40 bin dekar alanda kavun üretimi yapılırken, söz konusu üretim ilçedeki tarım arazilerinin yüzde 16’sını kapsıyor.

“10 dilim” kavun, ilçede yaklaşık 30 yıl önce ekimine başlanmış zamanla bölgeye özgü yetiştirilerek çok sayıda çiftçinin gelir kapısı haline geldi.

“10 dilim” kavunun en önemli özelliği bir kökten 5 ile 7 arasında ürün alınmasının yanı sıra ayrıca kendine has kokusu, aroması ve uzun ömürlü olması da kavunun başlıca özelliğidir. 10 dilim kavunda dekar başına yaklaşık 2 ton ürün, 3 ay gibi kısa bir sürede alınabilmektedir. Kavun üretiminde en son alınan ürünler genellikle kelek olarak toplanıp turşu yapımında kullanılmaktadır. Kurulan pazarlarda ve satış noktalarında ülkenin her yerine kavun gönderiliyor. (Sungurlu Gazetesi)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ