Çorum Mercek Haber

Alaca’dan Cezayir’e lavanta ihracatı

Alaca’dan Cezayir’e lavanta ihracatı

Lavanta üretimi konusunda olumlu sonuç alınan Alaca’dan Cezayir’e ilk ihracat gerçekleştirildi. Köylerde üretilen lavanta, hasat edildikten sonra Cezayir’e satıldı.

Lavanta kokulu Alaca’dan ilk ihracat, üreticinin umudunu artırdı. Alaca’nın tıbbi aromatik bitkilerde üretim merkez haline getirilmesi için çalışmalar sürüyor.

Verimli arazilere uyum sağlayan lavanta bitkisi, üreticiler için gelir kapısı olmaya başladı.

Geçtiğimiz günlerde Alaca’da çörekotu ve lavanta yetiştirilen arazilerde inceleme yapan Tarım Orman İl Müdürü Orhan Sarı, “2018 yılının başında iki köyümüzde ilk defa lavanta bahçesi kurularak denemesi yapıldı. Lavantalarımız bir yaşında olmasına rağmen ilk hasadı yapılıyor. Lavanta bitkimiz hem yaş çiçek hem de kurutulmuş olarak satılmaktadır. Ayrıca arıcılıkta da önemli bir yere sahiptir. İlaç sanayinde, parfümeri temizlik, kozmetik ve gıda sanayiinde kullanılmaktadır” dedi.

Eskiyapar ve Kıcılı köylerinde lavanta ekimi ve hasadı yapılan alanlarda incelemelerde bulunarak üreticilerle değerlendirmeler yapan Sarı, “Üreticiler dönümden 1000-1500 kilogram aralığında çiçek almaktadır. Bir dönümden yaklaşık olarak 1000-1200 TL aralığında gelir elde etmektedir. Hedefimiz lavanta bitkisini Alaca ilçesiyle özdeşleştirmektir. Ekimi geniş alanlara yayıp pazarlamayı da en iyi şekilde değerlendirirsek üreticimize yeni bir gelir kapısı elde ederiz” ifadesini kullandı.

Ziraat Mühendisi Serkan Sayın ise Alaca’nın çörekotunda olduğu gibi lavanta üretiminde de iddialı olduğunu, üretimi yaygınlaştırmak için bir dizi çalışmalar yaptıklarını bildirerek, lavanta hasadının ardından ilk ihracatın Cezayir’e yapıldığının bilgisini verdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ