Çorum Mercek Haber

‘Mor Taksi’ uygulaması Türkiye’de ilk Çorum’da

‘Mor Taksi’ uygulaması Türkiye’de ilk Çorum’da

Engelsiz bir Çorum için ‘Mor Taksi’ uygulamasını faaliyete geçirdiklerini belirten Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, uygulamanın Türkiye genelinde bir ilk olduğunun altını çizdi.

‘Mor Taksi’ uygulaması, Hürriyet Meydanı’nda düzenlenen törenle hayata geçirildi.

Törene; Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, ÇESOB Başkanı Recep Gür, Birlik Yönetim Kurulu üyeleri Selami Koçyiğit ve Fevzi Bilgin, Taksiciler, Minibüsçüler ve Servisçiler Odası Başkanı Mehmet Gayretli, Şoförler ve Nakliyeciler Odası Başkanı Tahsin Şahin, Kalaycılar ve Hırdavatçılar Odası Başkanı Sedat Ek, Ayakkabıcılar ve Kunduracılar Odası Başkanı Halil Gürbüzer, Türkiye Sakatlar Derneği Başkanı Yusuf Hoşnut, Belediye Meclis üyeleri, mahalle muhtarları ve çok sayıda engelli vatandaş katıldı.

Yerel seçimler döneminde engelli vatandaşlar için ‘Mor Taksi’ uygulamasını başlatacakları sözünü verdiklerini hatırlatan Başkan Aşgın, “Böylece şehrimizin, engelli vatandaşlarımız için rahat, güvenli ve konforlu ulaşımın sağlanabildiği bir şehir hüviyetini pekiştirmiş olacağız. İl Trafik Komisyonu’ndan il merkezine tahdit edilen 493 adet T plakanın 10 adedi, Mor Taksi için tahsis edildi. Sarı taksi hizmeti veren 4 adet gönüllü plaka sahibi esnaf, engelli vatandaş taşımaya uygun araç satın aldı” sözlerini kaydetti.

Aşgın, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Yönetmelikte 5 adet araca bu uygulamaya ihalesiz geçiş için izin verildi. 5 adetten sonraki talepler ihale yöntemiyle plaka satılarak tahsis edilecektir. İlk geçişteki 4 adet araç, mevcut taksi duraklarında hizmete devam edecektir. Engelli vatandaşlarımız takside taşınmadığı zaman, Mor Taksiler normal vatandaş taşımaya devam edecektir. Mor Taksi uygulaması için belediyemiz mobil uygulaması, web sitesi ve ulaşım hizmetleri müdürlüğü web sitesinde kolay ulaşılabilirlik için uygulama sekmesi eklenmiştir. Uygulama şehrimize hayırlı uğurlu olsun.”

Türkiye Sakatlar Derneği Başkanı Yusuf Hoşnut, Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın’a teşekkür ederek, Mor Taksi’ye bindi ve kısa bir şehir turu yaptı.

Törende ayrıca Taksiciler, Minibüsçüler ve Servisçiler Odası Başkanı Mehmet Gayretli ve Mor Taksi sahiplerine desteklerinden dolayı hediye takdim edildi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Ertuğrul KAZAK dedi ki:

  Engellilerin büyük bir hevesle beklediği mor taksi uygulaması ile ilgili bir konunun açıklığa kavuşturulması gerekmektedir.

  Engelliler mor taksi uygulamasından ne şekilde yararlanacaktır. Hastaneye muayene olmak için mor taksiyi kullanmak isteyen bir engelli ücret ödeyecek midir? Ücret ödenecek ise, taşıma ücretini kim karşılayacaktır.

  Engellilerin çoğunluğu devletten sakat aylığı yada bakıcısı engelli bakım parası almaktadır. Durumu iyi olan engellilerin zaten kendilerine ait özel arabaları vardır.

  Engelliler hastaneye muayene olmak için mor taksiye ücret ödeyecek ise, bu hizmet engelliye ne yarar sağlayacaktır.

  Bu önemli konunun açıklığa kavuşturulması için ilgililerden kamuoyunu bilgilendirici açıklama bekliyoruz.

BİR YORUM YAZ