Çorum Mercek Haber

Kutsal topraklara uğurlandılar

Kutsal topraklara uğurlandılar

Hacı adayları, Akşemseddin Cami’nde (Meydan Camii) düzenlenen törenle birlikte dualar eşliğinde kutsal topraklara uğurlandı.

2019 yılının hacı adayları Diyanet İşleri Başkanlığı Çorum İl Müftülüğü organizesinde kutsal topraklara yolcu edildi.

Akşemseddin Cami’nde sabah namazının kılınmasının ardından Çorum İl Müftülüğü tarafından düzenlenen Hacı Uğurlama Programına Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, İl Müftüsü Muharrem Biçer ile 280 hacı adayı ve yakınları katıldı.

2019 yılının hacı adayları kutsal topraklara ilahiler ve dualarla uğurlandı.

“10 AĞUSTOS 2019 TARİHİ YENİ DOĞUM GÜNÜNÜZ OLACAK”

Çorum İl Müftüsü Muharrem Biçer, hacı adaylarının en iyi şekilde ibadetlerini yapmalarını, kıymetli zamanlarını ibadetle geçirerek iyi şekilde değerlendirmelerini tavsiye etti.

Müftü Biçer, “Unutmayınız ki sizler Rahman’ın misafirleri olarak 1000 kişiden 1 kişiye nasip olan bu eşsiz ibadeti yapmaya gidiyorsunuz. Oralarda vaktinizi iyi değerlendirin. Hem kendiniz, hem aileniz hem vatanımız, hem de ümmet-i Muhammed için bol bol dua niyazında bulunun. Hac ibadeti bir Müslüman için çok önemli bir ibadettir. Bu yüzden diyoruz ki üç çeşit hacı vardır; ‘Gidip Gelen, Alıp Gelen, Olup Gelen’. Bizler her türlü donanıma sahip hacda nasibini almış ‘Olup Gelen’ hacı olmanızı istiyoruz. Ayrıca kutsal beldelere dünyanın dört bir yanından gelen kardeşlerimizle beraber olacak, onlarla kaynaşacak ve hep birlikte bir mahşer yeri edasıyla Rabbimize el açıp dua edeceksiniz. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa (sav) bir hadis-i şeriflerinde buyurur ki; “Kim, mebrur bir hac yapar ve hiçbir günah işlemezse anasından doğduğu gün gibi günahsız olarak döner.” İşte bu yüzdendir ki; 10 Ağustos 2019 Arefe günü yani Arafatta bulunacağı günde her hacı ikinci defa yeniden doğmuş gibi günahsız olarak yeni doğum gününüz 10 Ağustos 2019 tarihi olacak” diye konuştu.

Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın ise hacı adaylarını tebrik ederek hayırlı yolculuklar temennisinde bulundu. Hac ibadetinin Yüce Allah tarafından kabul edilmesi temennisini ileten Aşgın, kutsal topraklara selamlarının götürülmesini istedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ