Çorum Mercek Haber

“Festival, Çorum’un ortak paydası”

“Festival, Çorum’un ortak paydası”

Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, Hitit Fuar ve Festivali’nin Çorum’un ortak paydalarından biri olduğunu belirterek, “Biz şehrimizi 263 bin nüfusuyla ve 15 mahallesiyle bir ve beraber görüyoruz” dedi.

Aşgın, uzun bir aradan sonra tekrar düzenlenecek olan Uluslararası Çorum Hitit Fuar ve Festivali hakkında bir basın toplantısı düzenledi.

Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Özbayram ile bazı işadamlarının da katıldığı toplantıda Çorum olaylarının yıldönümü olması nedeniyle açıklamalar yapan Başkan Aşgın, 57 kişinin hayatını kaybettiği Çorum olaylarına sebebiyet verenleri Allah’a havale ederken, Sivas katliamına sebebiyet verenleri de lanetle kınadı. Aşgın, 5 Temmuz’da yaşanan Başbağlar katliamını da lanetlediğini dile getirdi.

Sevginin, barışın kardeşliğin konuşulacağı ve buna en layık illerden birinin Çorum olduğuna dikkat çeken Aşgın, Kadeş Antlaşmasının yapıldığı Çorum’dan tüm terör örgütlerine seslenerek, “Terör ile bir yere varılamaz. Barıştan, sevgiden yana olunmasını istiyorum. Bu tür olayları anarken bir daha olmamasını temenni ediyorum” dedi.

Belediye Başkan adaylığı sürecinde kendisine en çok sorulan sorulardan birinin de Hitit Fuar ve Festivali’nin tekrar düzenlenip düzenlenmeyeceği olduğunu anlatan Başkan Aşgın, millet ne diyorsa o olsun düşüncesiyle hareket ettiklerini ve 3 aylık bir süre geçmesine rağmen gerekli hazırlıkları yaparak festival organizasyonunu düzenlemeye karar verdiklerini dile getirdi.

12-14 Temmuz tarihleri arasında 36. Uluslararası Çorum Hitit Fuar ve Festivali’nin gerçekleştirileceğini duyuran Başkan Aşgın, 1981 yılından beri kesintisiz devam eden festivalin 2015 yılında Türkiye genelinde yaşanan terör olayları nedeniyle programı kesinleşmesine ve ihalesine yapılmış olmasına rağmen iptal edildiğini hatırlattı.

Hitit Fuar ve Festivali’nin Çorum’un ortak paydalarından biri olduğunu, Çorumluların bu şehirde sevgiyle, kardeşlikle, barış içerisinde yaşadığını ifade eden Başkan Aşgın, “Biz şehrimizi 263 bin nüfusuyla ve 15 mahallesiyle bir ve beraber görüyoruz. Hemşehrilerimiz arasındaki sevgi ikliminin daha fazla olması için ne yapmamız gerekiyorsa onu yapmanın gayreti içerisindeyiz” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ