Çorum Mercek Haber

‘Hattuşa’ için deklanşöre bastılar

‘Hattuşa’ için deklanşöre bastılar

Boğazkale Kaymakamlığı tarafından “Hattuşa Barış Günleri” kapsamında düzenlenen ve ülkemizden bir çok ödüllü fotoğraf sanatçısının katıldığı “Hattuşa Fotoğraf Maratonu” sonuçlandı.

Boğazkale Kaymakamlığı tarafından organize edilen ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi ile Dünya Belleği Listesinde bulunan Hitit Medeniyetinin Başkenti Hattuşa’nın tanıtımını hedefleyen “Hattuşa Barış Günleri” 21-23 Haziran 2019 tarihleri arasında gerçekleşti.

Etkinliklerin açılışına Çorum Valisi Mustafa Çiftçi de katılırken, Boğazkale İlçesi etkinlik boyunca ulusal alanda ödüllü fotoğraf sanatçıları, doğa yürüyüşü grupları, kamp ve karavan gurupları, Hitit Üniversitesi’nden öğrenciler, öğretim görevlileri, doğaseverlerin de aralarında bulunduğu çok sayıda katılımcıyı ağırladı.

Etkinliklerin en önemli ayaklarından birisi olan ‘Hattuşa Fotoğraf Maratonu’na ise ülkemizin çeşitli yerlerinden birçoğu ulusal yarışmalarda ödül almış 74 fotoğraf sanatçısı katıldı.

Yarışmaya katılan fotoğraf sanatçıları ilçenin tarihi ve turistik alanları, kültürel yapısı ve insan yaşamı ile doğal güzelliklerini kendi bakış açılarına göre fotoğrafladılar. Yarışmada toplamda 349 fotoğraf teslimi yapıldı.

Yarışmanın Jürisinde ülkemizin önde gelen fotoğraf sanatçıları olan Cihan Karaca – (EFIAP/g Fotoğraf Sanatçısı), Emre Bostanoğlu – (EFIAP Fotoğraf Sanatçısı) Egemen Umut Şen – (AFIAP Fotoğraf Sanatçısı), Şükrü Ağbal  – (Fotoğraf Sanatçısı) ve Erdal Baykara’dan- (Fotoğraf Sanatçısı) oluştu.

Yarışma jürisinin yaptığı değerlendirme sonucunda 3 adet fotoğraf eşdeğer birincilik ödülüne (her bir fotoğraf için 2.500,00 TL), 3 adet mansiyona (her bir fotoğraf için 1.000,00 TL), 1 adet Hattuşa özel ödülüne (1.000,00 TL), 1 adet drone özel ödülüne (1.000,00 TL) ve 30 adet sergilime ödülüne (250,00’şer TL) layık görüldü.

Yapılan değerlendirme neticesinde; eşdeğer birincilik ödülleri Berrin Karaman, Çınar Yüksel ve Uğur Bulut arasında paylaşıldı.

Yarışmada ayrıca; Caner Başer, Elif Çakıcı, İsmail Daşgeldi mansiyon, Murat Yanık Hattuşa özel ödülü ve Hayrullah Germeç ise drone özel ödülü aldı.

30 adet fotoğraf ise sergileme ödülüne layık görüldü.

Jürinin yaptığı değerlendirme neticesinde ödül almaya hak kazanan fotoğraf sanatçılarına ödülleri İlçe Kaymakamı Yunus Ataman tarafından verildi.

İlçe Kaymakamı Ataman, ödül töreninde yaptığı açıklamada; “Hattuşa Fotoğraf Maratonu” fotoğraf yarışmasına ülkemizin çeşitli yerlerinden gelerek destek veren çok değerli fotoğraf sanatçılarımızın hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. İlçemizin tüm değerlerini sanatçı gözüyle fotoğraflayarak bizlere eşsiz bir arşiv kazandırmışlardır. Bu yıl ilkini yaptığımız Hattuşa Barış Günlerini ve yarışmayı, her yıl her yıl eksikliklerimizi gidererek daha profesyonel ve daha kapsamlı olarak tekrarlamak niyetindeyiz. Hattuşa Barış Günlerinin en önemli ayağı olan Hattuşa Fotoğraf Maratonunu da geleneksel hale getirerek her yıl düzenlemeyi planlıyoruz.

Ayrıca, bu sene yapılmış olan fotoğraf yarışmasında ödül almaya layık görülen tüm fotoğraflarımızdan oluşan fotoğraf sergisini ise en kısa süre içerisinde ilçemiz ve ilimizde değişik mekânlarda açmayı planlıyoruz. Desteklerinden dolayı başta Çorum Valimiz Sayın Mustafa Çiftçi olmak üzere, ülkemizin çeşitli yerlerinden kalkıp ilçemize gelen değerli jüri üyelerimize, fotoğraf sanatçılarımıza ve fotoğraf tutkunu katılımcılarımıza teşekkür ediyor saygılarımı sunuyorum” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ