Çorum Mercek Haber

Bayat, paraşüt tutkunlarını bekliyor

Bayat, paraşüt tutkunlarını bekliyor

Yamaç paraşütü için son derece cazip ortamlar sunan Bayat İlçesinde bu amaçla özel çalışmalar yapılıyor.

Bayat İlçesi’nde bulunan Asma Tepesi Mevkii, yamaç paraşütü alanında hem Türkiye, hem de dünyada ön sıralarda yer alacak potansiyele sahip adresler arasında gösteriliyor.

Asma Tepesi eteklerinde bulunan doğa manzarası eşliğindeki elverişli arazi, yamaç paraşütüyle ilgilenen uçuş tutkunlarının gözdesi haline geliyor.

Bayat İlçesi’nin Tepebayat Mahallesi’nde bulunan Asma Tepesi, ilçenin uygun iklim koşulları sayesinde yamaç paraşütü yapan sporculara ev sahipliği yapıyor.

Türkiye’nin farklı illerinden Bayat’a gelen sporcular, ilçeyi kuş bakışı gören Asma Tepesi’nden kalkış yaparak, gökyüzüne yükseliyor. Muhteşem doğa manzarası eşliğinde havada süzülen uçuş tutkunları, gökyüzünde kaldıkları süre boyunca keyifli anlar yaşıyor.

“YAMAÇ PARAŞÜTÜNDE VAZGEÇİLMEZ YERLERDEN BİRİSİ”

İstanbul’dan ilçeye gelen Türkiye Hava Sporları Federasyonu Yamaç Paraşütü Pilotu Alim Yıldırım yaptığı açıklamada; “24-25 Haziran 2019 tarihlerinde Bayat İlçe Spor Müdürlüğü’nün daveti ile Hava Sporları Federasyonu Yamaç Paraşütü Branşı adına Bayat İlçesi’nde saha keşifleri yaptım. Yirmi yılın üzerinde bu branşta pilotluk, eğitmenlik tandem pilotluğu ve eğitmenliği yaptım. Bu bölgede yer alan Asma Tepe uzun zamandır kişisel olarak da ziyaret etmek istediğim ve yamaç paraşütü uçuşları açısından verimliliğinden çok umutlu olduğum bir bölgedir. Gelmeden önce yaptığım ön araştırmalarımda edindiğim ümitlerin karşılığını bulduğumu söyleyebilirim. Bölgenin genel meteorolojik özellikleri ve uçuş açısından çok önemli olan güneşlenme değerleri ve coğrafi yapısı hakkında zaten bilgim vardı. Bunu iki gün boyunca yaptığım arazi incelemelerim ve uçuşlarla birlikte teyit etmiş oldum. Asma Tepesi kuzeye bakan yeterli irtifada yüksekliği ve aynı zamanda güney rüzgarında da uçuş veren yeterli genişlik ve eğime, kalkış noktalarına sahip çok güzel bir tepe. Genel bölge coğrafyası olarak ülkemizin kuzeyinde yer alması ve güneye doğru sıcak ve kuru Anadolu arazisine doğru kuzey rüzgarları ile uzun mesafe uçuşları için çok elverişli bir bölge. Potansiyel uçuş rotaları boyunca rahat ve geniş düz alanlar pilotlar için uzun mesafe uçuşlarını daha güvenli hale getiriyor. Asma Tepesi dışında yine çevrede yer alan farklı yönlere bakan alçak tepeler yamaç paraşütü eğitimleri açısından avantaj oluşturuyor. Halen bölgede uçuşlar yapan yerel pilotların varlığı bölgedeki yamaç paraşütü faaliyetlerine büyük hız katacaktır. Ülkemizde yamaç paraşütü mesafe uçuşları açısından çok uygun bir çok bölgemiz var elbette. Bayat bu bölgeler içinde kısa zamanda yerini alacaktır ve özellikle tecrübeli pilotların uzun mesafe uçuşları için ideal bir başlangıç noktası olarak bölgeyi çok seveceklerine inanıyorum. Asma Tepesi her hava koşulunda güzel oluyor. Uçuş anlarında kolaylıkla yükselebiliyoruz. Yarışmalar için uygun bir tepe. Bayat Kaymakamlığı ve Bayat Belediyesi’nin bu konuda büyük destekleri söz konusu. Bir çok uçuş bölgesinde sporcular yeni uçuş alanları kazanmak için çabalarken Bayat Kaymakamımız Oğuzhan Ocak ve Bayat Belediye Başkanımız Ekrem Ünlü’ye konuya verdikleri ciddi destekler için sporcu arkadaşlarım ve federasyonumuz adına kendilerine teşekkürü borç bilirim. İlerleyen zamanlarda mesafe uçuşları, festivaller ve yarışmalarla Bayat semalarında geziyor olacağız” dedi. 

TÜRKİYE’NİN GÖZDESİ OLUR”

Bayat İlçesi Tepebayat Mahallesi Asma Tepesi yamaç paraşütünde Türkiye’nin gözdesi olacağının altını çizen Bayat Belediye Başkanı Ekrem Ünlü, şunları kaydetti:

“Asma Tepesi, yamaç paraşütünde bizim için iyi potansiyeli olan yerlerin başında geliyor. Türkiye’deki en iyi yerlerden biri ve yerel yönetimlerden beklentimiz şu; Asma Tepesi bizim istediğimiz standartlarda daha çok kalkış alanı açılması halinde burası Türkiye’nin gözdesi olur, Türkiye’de sayılı noktalardan bir tanesi haline gelir. Asma Tepesi her hava koşulunda güzel oluyor. Uçuş anlarında kolaylıkla yükselebiliyorsunuz. Yarışmalar için uygun bir tepe. Burada her yıl çeşitli yarışmaların düzenlenmesini umut ediyoruz. Yamaç paraşütü yapan herkes rahatlıkla gelip uçabilir” diye konuştu.   

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ