Çorum Mercek Haber

222 metruk bina yıkıldı

222 metruk bina yıkıldı

Çorum Belediyesi şehir merkezinde kullanılmayan, vatandaşın can ve mal güvenliğini tehdit eden metruk evleri tek tek yıkıyor.

Çorum Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğünün tespit ettiği mahalle sakinlerinin ilgili kurum ve emniyet müdürlüğüne yaptığı şikâyetlere konu olan can ve mal güvenliğini tehdit eden 348 metruk evden, 222 tanesinin yıkımı gerçekleştirildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın, “Vatandaşların can ve mal güvenliği sağlamak, tehlikeli ve kötü görüntüyü ortadan kaldırmak, yeni yollar açmak amacıyla metruk evlerde kamulaştırma ve yıkım çalışmaları yapıyoruz. Diğer yandan metruk evlerin yıkılması kötü amaçlar için kullanılmasına da engel oluyor. Belediyemize ve emniyet müdürlüğüne metruk evlerle ilgili gelen şikayetler neticesinde araştırmamızı yapıyoruz. Bu amaçla şu ana kadar 348 metruk evi tespit ettiklerini uygun talep geldikçe bu sayının artacaktır” diyerek, metruk evlerin 222 tanesini yıktıklarını, 53 tanesini ise korunaklı hale getirdiklerini ifade etti.

RİSKLİ YAPILAR, MÜLK SAHİBİNDEN İZİN ALINARAK YIKILIYOR

Metruk evlerin can güvenliği açısından risk taşıdığını ve tinercilerin kullandığını, kötü amaçlı kullanımlara olanak sağladığını ifade eden Aşgın, belediye olarak bu tür yerleri izinsiz yıkma yetkilerinin olmadığını söyledi.

Başkan Aşgın, “Mahalle sakinlerinden belediyemize ve emniyet müdürlüğüne gelen şikayetler doğrultusunda bir komisyon oluşturuluyor her ay toplanan komisyon şikayetleri değerlendiriyor. Yıkım kararı alınan yerlere ekiplerimizi gerekli incelemeleri yapmaları için yönlendiriyoruz. Daha sonra mülk sahibiyle iletişime geçiyoruz” dedi.

Çorum Belediyesi tarafından yıkılan bu metruk evlerin yıkılmadan önce mülk sahiplerinden onay alındığını anlatan Aşgın, kesinlikle izinsiz hiçbir evin yıkılmadığını, bu tip evleri olup da yıktırmak isteyen vatandaşların Fen İşleri Müdürlüğüne müracaat edebileceklerini ifade etti.

“TESCİLLİ YAPILARDA GÜVENLİK ÖNLEMİ ALIYORUZ”

Kentte bulunan tarihi tescilli binaların Ankara II Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından tescilli yapıldığını kaydeden Aşgın, “Çorum Belediyesi’nin tarihi tescilli yapılara müdahale yetkisi yoktur. Vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini sağlamak için Belediyemiz gerekli güvenlik önlemlerini almak için çalışmalar yürütmektedir. Bu kapsamda 7 tane tarihi tescilli yapının etrafını saç plakalarla çevirip güvenlik önlemi aldık” diye konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ