Çorum Mercek Haber

Çorum’da ‘İmamoğlu’ coşkusu

Çorum’da ‘İmamoğlu’ coşkusu

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini ezici bir çoğunlukla Ekrem İmamoğlu’nun kazanması, ülke genelinde olduğu gibi Çorum’da coşkuyla karşılandı.

Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından Çorum’da Bahabey Caddesi, Gazi Caddesi ile bazı cadde ve sokaklarda kutlamalar yapıldı.

Ellerinde Türk bayrakları ile kendilerini sokağa atan Çorumlular, davul-zurna eşliğinde halaylar çekerek, oyunlar oynayarak “İmamoğlu” coşkusunu doyasıya yaşadı.

Havai fişek gösterilerinin de yapıldığı kutlama programına CHP İl ve Merkez İlçe yöneticileri, il genel ve belediye meclis üyeleri ile çok sayıda partili katıldı.

Çeşitli siyasi partilerden de geniş katılımın sağlandığı kutlamalar, gece geç saatlere kadar devam etti.

Resmi olmayan sonuçlara göre, İstanbul’da sandıkların yüzde 99,37’si açılırken, Millet İttifakı adayı Ekrem İmamoğlu yüzde 54,03, Cumhur İttifakı adayı Binali Yıldırım yüzde 45,09 oy aldı. İstanbul seçim sonuçlara göre, CHP adayı Ekrem İmamoğlu, İBB Başkanı oldu.

31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nin ardından Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) 6 Mayıs’ta verdiği, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesi kararı üzerine, İstanbullular tekrar sandık başına gitti.

İBB Başkanlığı seçimi için,10 milyon 570 bin 222 seçmenin bulunduğu İstanbul’da kurulan 31 bin 186 sandığın 30 bin 989’u açıldı. Resmi olmayan sonuçlara göre, yüzde 99,37’si açılan sandıklarda kullanılan 8 milyon 868 bin 664 oydan 8 milyon 696 bin 552’si geçerli sayıldı. Buna göre, seçime yüzde 84,42’i katılım gerçekleşti.

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu 4 milyon 698 bin 782, AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım ise 3 milyon 921 bin 201 seçmenin oyunu aldı. İmamoğlu’nun oy oranı yüzde 54,03, Yıldırım’ın oy oranı yüzde 45,09 olarak gerçekleşti. Açılan sandık verilerine göre, iki aday arasındaki oy farkı 777 bin 581 oldu.

Seçim sonuçlarının ilan edilmesinin ardından ezici bir çoğunlukla zafer elde eden Ekrem İmamoğlu, teşekkür mitingleri düzenledi. Mitinge binlerce vatandaş katılırken, ülke genelinde olduğu gibi Çorum’da da kutlamalar düzenlendi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ