Çorum Mercek Haber

Gezgin arıcıların tercihi Osmancık

Gezgin arıcıların tercihi Osmancık

Osmancık ilçesi, gerek sıcak iklim yapısı, gerekse zengin bitki örtüsü nedeniyle arıcıların tercihi haline geldi.

Çiçek durumu ve doğanın yapısına göre arı kovanlarını bölge bölge gezdiren aracılar, şimdi de Çorum’un Osmancık İlçesindeler.

Aydın’ın Sultanhisar ilçesinde kışlanan gezgin arıcılar, Kızılırmak havzasında yer alan Osmancık’a geldi.

Aydın bölgesinin arının kış dinlenmesine uygun olduğunu belirten Ordulu gezgin arıcı Yunus Kuran, gezgin arıcıların ilk durağının Menderes havzası Aydın ve yöresi olduğunu, ikinci durağın Kızılırmak havzası, son durağın ise Erzurum yaylaları olduğunu ifade etti.

Yıl boyunca 3 ayrı yerde konakladıklarını belirten Kuran, “arıların ilk bakımlarını Aydın’da yaparken ana üretimi de yapıldığı gibi arı bölmeleri yapılır ve biraz da arı güçlendirilir. İkinci etapta arı yıpranmaması için fazla yol yapılmadan Orta Anadolu Kızılırmak havzasında arı güçlendiği gibi dinlenir ve bal yapmaya başlar. Daha sonra asıl arının bal yapması için Erzurum ve yöresinde yaylara çıkılır ve burada asıl bal sağımları yapılır. Biz gezginci arıcılar olarak en büyük sorunumuz ulaşım sorunudur. Nakliyeler çok maliyetli ve bütçemizi zorluyor. Bir kırkayak kamyon ya da tır korse ile Aydın’ın Sultanhisar ilçesinden Çorum’un Osmancık ilçesine kadarki nakliye 4 bin 500 TL’ye mal oluyor. Arı nerede biz oradayız. Yerleşik bir yaşantımız yok. Bir kırsal alanda konaklamada risk taşıdığı gibi bize ayrıca maliyet yazmaktadır. Sigorta yaptırıyoruz ancak maliyetler yüksek olunca sigorta birimlerini ödemede aksaklıklar yaşanıyor. İşleri çevirmek için bankalardan kredi çekiyoruz. Bal üretimi her mevsim olmadığından banka ödeme taksitlerinde aksamalar yaşanınca da icralar ile karşılaşıyoruz” diye konuştu.

Bal fiyatlarında yaşanan istikrarsızlıklardan arıcıların olumsuz etkilendiğini savunan Kuran, gezginci arıcılar olarak nakliye esnasında zayiatlar yaşandığını ifade ederek, bazı hazarları kendi imkanları ile gidermeye çalışırken kovanlardaki çatlak ve kırılmalar olması halinde marangozlara tamire götürdüklerini ifade etti. (Hüseyin Çetinkaya)

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ