Çorum Mercek Haber

Kırkdilim tünelleri ulaşımı rahatlatacak

Kırkdilim tünelleri ulaşımı rahatlatacak

Vali Mustafa Çiftçi, Çorum-Osmancık yolunda bulunan Kırkdilim’de tünel çalışmalarını inceledi.

Kırkdilim’de yapım çalışmaları devam eden 3 adet tünelle birlikte ulaşımın büyük ölçüde rahatlaması beklenirken, proje tamamlandığında Çorum-İstanbul ulaşımı oldukça rahatlamış olacak.

Karadeniz Bölgesi’ni İç Anadolu’ya bağlayan alan Kırkdilim yolunda çalışmalar hızla ilerliyor.

Adını yol üzerinde bulunan 40 virajdan alan Kırkdilim’de sarp kayalıklar ile uçurum arasında yer alan yaklaşık 9 kilometrelik yolda uzunlukları bin 409 metre, bin 197 metre ve bin 578 metre olmak üzere üç ayrı tünel yapılacak.

Cumhuriyet tarihinde Çorum’a yapılan en büyük yatırım olan Kırkdilim projesi, 570 milyon liraya mal olacak.

Vali Mustafa Çiftçi, Laçin ilçesini ziyareti sırasında Kırkdilim’de yapılan çalışmaları yerinde inceledi.

Dev projenin 2019 yılı birim fiyatlarıyla 570 milyon TL’ye mal olacağını açıklayan Karayolları 7. Bölge Müdürü Murat Gönenli, “Fiziki gerçekleşme yüzde 4.7 seviyelerinde. Bugüne kadar 37 milyon TL’lik yatırım yapıldı. 8.6 kilometre uzunluğundaki yol ile 3 tane tünelden oluşan proje, Kırkdilim geçişini de by-pas eden bir proje. Kırkdilim projesi tamamlandığında Çorum-İstanbul ulaşımı oldukça rahatlamış olacak” dedi.

Bölgeye yapılacak üç tünelden birisi olan bin 553 metre uzunluğundaki tünelin yapımına başlandığını anlatan Gönenli, bu yılki hedeflerinin tünelin kazı ve destekleme çalışmalarını bitirmek olduğunu açıkladı. Çorum-Osmancık karayolunda da çalışmaların devam ettiğini kaydeden Gönenli, Kırkdilim Geçiş Tüneli projesinin yanı sıra Çorum-Osmancık karayolu projesiyle birlikte bölgeye 700 milyon liralık bir yatırım yapacaklarını bildirdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ